Arduino ve Mosfet ile Power Led Sürümü

devre

Arduino ve Mosfet ile Power Led Sürümü

POWER LED

Power ledler bizim bildiğimiz düşük watt’lı ledlerin büyütülmüş halidir. 0.5W’dan büyük ledlere genellikle power led denir. Power ledler verimli çalışması, uzun ömürlü ve dayanıklı olması aynı zamanda son yıllarda daha büyük boyutlarda üretilebilmesi nedeniyle aydınlatmada gittikçe önem kazanmıştır. Power ledlerin kullanılabilmesi için sürücülere ihtiyaç vardır. Bu sürücüler akım sınırlamalı veya gerilim sınırlamalı olabilir. Büyük güçlü ledlerin akım sınırlamalı sürücülerle kullanılması led üreticileri tarafından sıkça tavsiye edilir. Çünkü volt sınırlamalı kullanılırsa bu ledler yüksek akım çekebilir ve ömrü azalır. Orta ve düşük güçlü ledler ise volt sınırlamalı sürücülerle de sürülebilir zaten düşük akım çekerler. Genelde 24V’un altındaki power led’ler gerilim sınırlamalı sürücülerle sürülebilirler. Bu değerin üstüne çıktığında akım sınırlamalı sürücülerle sürmek daha mantıklı olur.

 

powerled1powerled2

 

 

 

 

 

 

MOSFETLER

MOSFET(Metal Oksit Yarı İletken Alan Etkili Transistör)  analog ve dijital devrelerde kullanılan bir anahtarlama elemanıdır. Yüksek frekanslarda  sorunsuz çalışabilmesi ve voltaj  kontrollü olması nedeniyle sıkça tercih edilir. Mosfetler çok hassas elemanlardır. Statik elektrikle bacakları kolayca bozulabilir. Bu yüzden mosfet bacaklarına çok değmemeye dikkat edelim mümkünse lehimleme işleminde topraklamalı havya kullanalım.

mosfet

Mosfetler azalan kanallı(deplation) ve çoğaltan kanallı(enhancement) olmak üzere ikiye ayrılır. Azalan kanallı tipler normalde açıktır. Yani gate ucu toprak konumundayken D ve S uçlarından akım geçer gate ucuna gelen volt arttıkça D ve S uçlarından geçen akımda artar. Gate ucuna negatif gerilim uygulandıkça D ve S arasından geçen akım azalır. Çoğaltan kanallı mosfetler ise normalde kapalı durumdadır. Gate ucu toprakta iken D ve S arasında akım geçirmez. Pozitif gerilim uygulandıkça geçen akım artar. Çoğaltan tip mosfet sembolünde  resimde gördüğünüz gibi kesikli çizgi varken azaltan tip mosfette düz çizgi vardır.

Mosfetler aynı zamanda  P ve N tipi olmak üzere ikiye ayrılır. Kolay kullanımı ve iç direncinin P tipi mosfetlere göre daha düşük olması nedeniyle yaygın olarak N tipi mosfetler kullanılır.

mosfet2

ARDUİNO VE MOSFET İLE POWER LED SÜRÜMÜ

Arduino’dan alabileceğimiz maksimum voltaj 5V elimde bulunan powerled ise 12V’da çalışıyor. Bunun için powerled’i direk arduino ile süremeyiz. Araya bir mosfet koyup 12V’luk kaynaktan gelen enerjiyi anahtarlamamız gerekmektedir. Kullanacağımız mosfet gate sinyalini arduino’dan alacağımız için mosfet’i logic level mosfet seçmeliyiz. Benim seçtiğim mosfet IRLZ44N    N kanal çoğalan tip bir mosfet(yani gate topraklıyken akım geçirmez )

mosfet3

Yukarıdaki resimde IRLZ44N’in datasheet’inden bir kesit görüyorsunuz. Buradaki resimden mosfetimizin logic-level mosfet olduğunu, sağ alttaki sembolden de N channel çoğalan tip bir mosfet olduğunu anlıyoruz. En sağdaki  mosfetimizin resminden de bacakların gate, drain, source  olarak sıralandığını görüyoruz.

mosfet4

Bağlantımız yukarıdaki resimdeki gibi olacak. Unutulmaması gereken nokta arduinonun ground’u ile gerilim kaynağımızın ground’unu birleştirmek ve power led’in yönünün doğru olduğuna dikkat etmek. Power led’in metal kısmında + işeret olan tarafa pozitif sinyal uygulamalıyız diğer türlü led çalışmaz. Uygulamamız iki farklı türde yapılabilir. Arduino’ya eklediğimiz bir butonla power led’i açma kapatma yapabiliriz veya arduino’dan PWM dalga vererek ışığın parlaklığını değiştirilebiliriz. İkisi içinde arduino kadlarını aşağıda veriyorum. Birinci uygulamada butona basarak led’i açma kapama yapabilir ikinci uygulamada bekleme sürelerini değiştirerek  parlaklığını ayarlayabilirsiniz.

devre

 

UYGULAMA 1int gate = 9;
int buton = 2;

void setup() {
pinMode(gate,OUTPUT);
pinMode(buton,INPUT);
}

void loop() {
if(digitalRead(buton) == 1)
{
digitalWrite(gate, HIGH);
}
if(digitalRead(buton) == 0)
{
digitalWrite(gate,LOW);
}
}

UYGULAMA 2


int PULSE_PIN = 9;
int bekleme = 80;

void setup() {
pinMode(PULSE_PIN,OUTPUT);
}

void loop() {
digitalWrite(PULSE_PIN, HIGH);
delay(bekleme);
digitalWrite(PULSE_PIN, LOW);
delay(bekleme);
}

0 Yorum

Kimliğiniz ile giriş yapın

veya    

Ayrıntılarınızı unuttunuz mu?

Create Account