İstanbul Aydın Üniversitesi Sumo Kategorisi Birincisi Kamçı

kamci-sumo-robot

kamci-sumo-robotKAMÇI SUMO ROBOT

Güzel bir mekanik ve güçlü motorları sayesinde tüm rakipleri eleyerek 1.olan robotumuzun tüm bilgilerini sizinle paylaşacağız. Kamçı isimli sumo robotumuz son birkaç günde yapımına başlanarak yarışma sabahı bitirilmiştir.

ROBOTUN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

MOTORLAR

12 volt 37mm çapında 500Rpm hızında olan Titan serisi motorlardan kullandık. Motorların hızlanması ve tepki süresi birçok motora göre daha kaliteli olduğundan bu motorları tercih ederek robotumuzda kullandık. Motorlarımız sayesinde yarışmada hiç bir rakip bizim robotumuzu itememiştir.

CİSİM SENSÖRLERİ

Robotun ön tarafındaki 3 sensörü Keyence PZ-M71 Cisim Sensöründen kullandık. 90 cm menzile sahip ve tepki süresi 1 milisaniye olan sensörler ile hiç bir gecikme ve kaçırma yaşamadık yarışma boyunca.

mosfetli-dc-motor-surucu Motor-surucu-mosfet

DEVRELER

Motorların kontrolu için özel olarak Fırat Dede arkadaşımızın kendi tasarlayıp ve ürettiği mosfet kartlarını kullandık. (Yukarıda fotoğrafı yer almaktadır, İki adet kart kullandık). Robotun kontrol kartı olarak ise Pro877 kullandık. 16F877 mikrodenetleyicisi olan bir kontrol kartıdır. Robotun yazılımı picbasic dilindedir.

turuncu-slt-30-tekerlek-320x320TEKERLEKLER

Robotun yere tutunmasını en üst seviyeye çıkaran ve yarışmada 1. olmamızı sağlayan en önemli etkenlerden biride kullandığımız özel SLT20 silikon tekerleklerdir. Tekerleklerin jantlarını tornada işledik. Tekerlek çapı 4cm’e yakın.

 

 

MEKANİK

Robotumuzda çok ayrıntılı bir mekanik yok yine de sadece birkaç püf nokta var. İlk olarak ağırlık merkezini ve ağırlık dağılımını çok iyi yapmak gerekmektedir.Ve son olarak da ön rampayı yere oldukça dar açıyla rakip robotların altına girecek şekilde robota monte etmektir.

kamci-sumo-robot-pleksiglas-govde-2kamci-sumo-robot-pleksiglas-govde

Pleksiglas gövde zayıf olmasına karşılık içeriden de destekler kullanarak ve son halinde gövdeyi karbon bantla kaplayarak sağlamlaştırdık.

SONUÇ

Son birkaç günde kısıtlı ve zor bir zamanda yarışmada 1.olacak bir robot çıkarmak gerçekten mutluluk verici.Yarışma Sonucunda Bizlere %100 Burs vererek çalışmalarımıza destek olan İstanbul Aydın Üniversitesine teşekkür ediyoruz. Ayrıca Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Robot Ekibinden Harun Bayhatun arkadaşıma da yarışma boyunca desteğinden dolayı teşekkür ederim.

0 Yorum

Kimliğiniz ile giriş yapın

veya    

Ayrıntılarınızı unuttunuz mu?

Create Account