Cıvalı Sensör Yapalım!

civali-kontakt-sensorleri

Cıvalı Denge Sensörü

Bu yazıda 4 Cıvalı sensör ve birkaç devre elemanıyla sağa, sola, öne, geriye tilt hareketlerini sinyal çıkışı olarak veren basit bir sensör yapacağız.

Devresi oldukça basit, kullandığımız malzemeler 4 adet 1Kohm direnç, 4v adet 220Ohm direnç 4 Kırmızı led ve 4 adet de Cıva sensörü.

Devre mobil robotlarda düşme devrilme gibi durumlarını algılamak için kullanılabilir.


Devrede yer alan 220 ohm dirençler, ledlerde oluşabilecek bir kısa devre durumunda pic’ten maksimum 220ma akım çıkabilmesi içindir (5V/220ohm).

 

 

4cm'lik bir kare delikli pertinaks kesiyoruz.

Denge Sensörünün yapımında kullandığım malzemeler. 4 Kırmızı Led 4 pinli erkek soket 1Kohm direnç x 4 Cımbız

4 Cıva Sensörünü birbirleriyle 90 derece yapacak şekilde ve bacaklarıyla bir miktar pay kalacak şekilde yerleştiriyoruz.

Sensör kartımız bitti, bu aşamadan sonra normalde düzlemle hiçbir açı yapmazken tüm ledlerin sönük kalması için cıvalı sensörleri bacaklarından aşağı doğru büküyoruz.

Çalışma Videosu

Devre çıkışını daha stabil hale getirmek için çıkışa paralel bir 100nF kondansatör bağlayabilirsiniz.

5 Yorum
 1. […] kontakt sensörleri kullanarak yapabileceğiniz  basit bir denge sensörü uygulaması için tıklayınız. Sistemde 4 cıvalı kontakt sensörü kullanıyoruz.  İvme Ölçerler […]

 2. Profile photo of furkan aytaç
  furkan aytaç 6 sene önce

  Dostum ellerine sağlık harika bir paylaşım olmuş.Rc helikopter yapmayı düşünüyorum da malum gyro lar bildiğin gibi çok pahalı bu şekilde gyro nun yaptığı işi yapa bir şey yapılabilir mi?

  • Profile photo of Fırat Dede Yazar
   Fırat Dede 6 sene önce

   Merhaba Furkan Bey, http://www.youtube.com/watch?v=7-4Gi_0ptqo linkinde bir proje gördüm. Oldukça güzel olmuş..:) Ama Gyro yerine geçecek hassasiyette olmayacaktır, Gyro’da ara dereceler de vardır analog bir çıkışı vardır. Cıvalı sensör ise belli aralıklarda 0 ya da 1 çıktısı verecektir. Hobbyking’de uygun fiyatlı gyrolar var tavsiye edebilirim.

 3. Profile photo of Eren İlbi
  Eren İlbi 4 sene önce

  Peki Fırat abib böyle bir devreyle basit bir kendini dengeleyen yapılabilinir mi ?

Kimliğiniz ile giriş yapın

veya    

Ayrıntılarınızı unuttunuz mu?

Create Account