DörtGöz

dortgoz_robot5

DörtGöz ismi üniversite 2. sınıfta servonun üzerine koyduğum cisim sensörü ile hiç bir yere çarpmadan hareket eden bir robotuma koyduğum isimdi. Gerçekten çok hoşuma gitmişti onu yaptığımda ama geliştirmek bugüne fırsatmış. Temelleri tamamen değişmiş olsa da ODTÜ de yarıştıracağım bu robotun adını DörtGöz koydum. Şimdi birazda DörtGöz’ün özelliklerinden bahsedeyim.

DörtGöz’ün üzerinde 3 tane cisim sensörü olacak, altında çizgiyi izleyebilmesi için 6 CNY70’ten oluşan bir  sensör kartım var. Bu CNY70 kartında ayrıca mayın tarlası kategorisinde yarışabilmesi için birde reed-röle koydum. Motorlarım 30:1 pololu mikro motor.  Motor sürücü olarak TB6612 motor sürücüyü kullandım. Bu sürücünün 100 kHz de sürebilme olanağı ve PWM girişlerinin olması kendi etrafında dönerken istediğim hızda dönmesini sağlayabilmeme olanak sağlayacak. Her zamanki gibi mikrodenetleyici olarak 16f876A kullandım. Devre üzerinde bir adet seçim butonu ve bir adet reset butonu var. Kolay programlayabilmek için bootloader uçlarını çıkarttım. (rx-tx-reset) Tekerlerin üzerinde gittiği mesafeyi ölçebilmek için kullanacağım bir kağıt yapıştırdım. Burada yine CNY70 ile okuma yapacam. Regülatör olarak LM2576 kullacantım ancak devre üzerinde hiç yerim olmadığı için 7805 kullandım. Bu yüzden bir çok yere kondansatör ekledim. Şimdilik yaptıklarım bunlar şimdi fotoğrafları inceleme vakti :)

dortgoz_sema

dortgoz_devre1

dortgoz_devre2

dortgoz_devre3

dortgoz_robot1

dortgoz_robot2

dortgoz_robot3

dortgoz_robot5

 

4 Yorum
 1. Profile photo of Çağrı Özkader
  Çağrı Özkader 5 sene önce

  Devrenin baskısında kağıt olarak ne kullandınız ve birde ısı işini ütüyle mi yoksa başka bir şey le mi yaptınız? (şu kimlik kaplama yapılan cihazlar vb. gibi?) Çok kaliteli görünüyor yollar falan o yüzden sordum…

 2. Profile photo of Emrah BUDAK Yazar
  Emrah BUDAK 5 sene önce

  Kırtasiyelerde normal fotokopi kağıdı kalınlığında kuşe kağıtlar satılıyor, onları kullandım. Devreyide annemin buharlı ütüsünü buharsız olarak. Ayıptır söylemesi devreyi iyi basarım. Birde plaket beyaz olduğu için üst baskıyı daha güzel gösteriyor.

 3. Profile photo of Muhammed Sait KAYA
  Muhammed Sait KAYA 5 sene önce

  Gerçekten orjinal bir robot olmuş emrah bey.Zaten baskı devrelerinize bişey söylememe gerek yok.Resimler herşeyi anlatıyor =)

 4. Profile photo of Bahattinates
  Bahattinates 5 sene önce

  merhaba emrah yaptiginiz cizgi izliyen robot harika
  elin koluna saglik .insallah yarismayi kazanirsiniz.
  islerinizden Basarilar dilerim.

Kimliğiniz ile giriş yapın

veya    

Ayrıntılarınızı unuttunuz mu?

Create Account