Gerçekleri uzaktan görmek ve bulunduğumuz konumla yetinmek…

Web sitemde yayımladığım ve Fırat’ında tüm kullanıcılara mail ile gönderdiği yazıyı burada tekrar yayımlıyorum.Bu ve bunun gibi platformları oluşturarak bir arada ciddi işler yapmak gerekiyor..Benim düşüncem birkaç yıl içerisinde Türk Robotçular Birliği’ni kurmaktı.Fırat böyle bir platform ile bu tarz işleri ciddi anlamda yürütebilecek kişileri bir araya getirmeyi hedefledi.Umarım bu çalışmada hep birlikte güzel işler ortaya çıkarırız ve daha sonrada Türk Robotçular Birliği ile çalışmalarımızı tüm dünyaya duyurabiliriz.

 Ülkemizde uzun zamandır dikkatimi çeken fakat RoboCup 2011′den sonra dahada net fark edebildiğim bir durumu anlatmak istiyorum..
Robotiğin yaklaşık 6-7 yıldır içinde olan ve bu konu ile ilgili belirli kategoriler çerçevesinde “robotik etkinliklerin” düzenlendiği ülkemizde durum nasıl başladı ve nasıl gelişiyor, nerelere geldik bu konuyu düşünüyorum bir süredir..

Ben yaklaşık olarak 5 yıldır robotik ile ilgileniyorum.İlk başladığımda, robotikle ilgilenen çoğu kişi gibi bende ilk olarak bir çizgi izleyen robot yaptım..

Robotlar üzerine düzenlenen etkinliklere ilk katıldığım zamanı ve şimdiyi karşılaştırdığımda malesef aradaki farkın yok denecek kadar az olduğunu görüyorum..

Bence bu konudaki en büyük eksiklik ise ülke içerisinde kendimize baktığımızda gerçekten büyük projelerle uğraştığımızı zannederken, dışarıdan bakıldığında gerçek robot bilmin ne kadar uzağında olduğumuzun farkında olmamak..

Demek istediğim şu ki ; 5 yıllık süreç içerisinde hemen hemen yurtiçinde düzenlenen tüm robotik etkinliklere katıldım ve farkettiğim durum katılımcıların bir önceki yıl bir yada birden fazla kategoride derece(ler) almasına rağmen bir sonraki yıl tekrar tekrar aynı kategorilere bir önceki projesini biraz daha geliştirerek katılması ve yine derece alması..

Burda robotu geliştirmekten kastım robot bilminde merdivenin bir üst basamağına çıkmak değil sadece ufak yazılımsal yada donanımsal müdahalelerle robotlara yeni fonksiyonlar eklemek..

Anlayamadığım durum ise şu; 3 yıl yada 2 yıl aynı kategoride derece aldıktan sonra bir sonraki yıl tekrar katılarak kendimizi ne kadar ileriye taşıyabiliriz ?

Açıkça söylemek gerekirse bu ilerleme yada gelişim hiç denecek kadar az oluyor.Çünkü ortadaki problem belli çözülecek sorunda ve siz bunu daha önce başarmışsınız üstelik derece alarak..

Ama şuan bu durumun farkında değiliz..Robotik çalışmalarla ilgili belirli basamakları geçmiş durumdayız fakat daha ötesine gitmemek için olduğumuz yerde sayıyyoruz ve bununla yetiniyoruz..

Sonuç ne oluyor diye sorarsanız RoboCup gibi uluslararası bir platformda Türkiye’den katılan takım sayısı toplamda 10′u bulmuyor..

Ama biz robotikte kendimizi çok iyi görüyoruz..

İşte yazımın başında bahsettiğim duruma tekrar geliyorum;

bu konudaki en büyük eksiklik ise ülke içerisinde kendimize baktığımızda gerçekten büyük projelerle uğraştığımızı zannederken, dışarıdan bakıldığında gerçek robot biliminin ne kadar uzağında olduğumuzun farkında olmamak..

Zaten robotik adına yeterince geride kalmışken bu sürecin gelişmesi için neden çaba sarfetmiyoruz ?

Çok aceleciyiz ve çabuk sonuca varmak istiyoruz.. Karmaşık ve komplike işler ise ( RoboCup kategorileri gibi) çalışmaların sonuçlarını hemen alamadığımız ve fazlasıyla gayret,çaba, uğraş gerektirdiği içinde bu tür etkinliklerde yer almak istemiyoruz. Ya da sözde istiyoruz..

RoboCup 2011′de görev aldım ve baktığınız zaman çok hafife alacağınız ülkelerde bile bu konuda o kadar ciddi çalışmalar yapılmış ki.. Türkiye’deki durum çok çok geride..

Yarışmaya katılmaktan ziyade sadece projeleri incelemek ve etkinliği değerlendirmek adına Türkiye’deki robot yarışmalarına katılan kişilerden bir kişiyi bile görememek bu işte hala bir çaba sarf etmeye gerek duymadığımızı gösteriyor..

Fakat bu durumu daha ileriye taşımak gerekiyor, uzun soluklu ve kendimize ciddi anlamda birşeyler katabilecek projelerle uğraşmak gerekiyor..

Merdivenin bir üst basamağına çıkmak gerekiyor..

Size tavsiyem,

Bir sonraki projenizi yaparken önceki projenizden sizi daha ileriye taşıyabilmişmi bunu inceleyin..

Katıldığınız etkinlikte herhangi bir kategoride derece aldıysanız birkaç ekleme ile o projeler üzerine diretmek yerine farklı konularda araştırmalar yaparak sizi geliştirecek projelerle uğraşın..

Ve en önemlisi uğraştığınız projelerde hemen sonuca varmayı beklemeyin, zaten öyle olursa bu sizin kendinizi geliştirebileceğiniz bir şey olmadığını gösterir..

Bu durumları Türkiye’deki robotçular olarak yerine getirebilirsek belki RoboCup’ta ilerleyen yıllarda bizde ciddi çalışmalarla yer alabiliriz…

19 Yorum
 1. Profile photo of Emrah BUDAK
  Emrah BUDAK 6 sene önce

  Merhaba Onur, öncelikle bayadır görüşemiyoruz inşallah iyisindir :)

  Yazında Türkiye yapılan robotik çalışmaların daha ileriye gitmesi için ufkumuzun daha açık ve yeniliklere açık olmamız üzerine değinmişsin ve kesinlikle hak veriyorum. Ancak bazı noktalarda düşüncelerine katılmıyorum. Çünkü bende robot serüvenine başlayalı 5 yıl oldu ve bence Türkiye’de robotik belirli kategorilerde gerçekten çok gelişmelere sahne oldu. En basiti çizgi izleyen robotlar daha pistte doğru dürüst gidemezken pid yazılımlara geçildi. 2 amper çeken kaba motorlar artık kullanılmıyor çizgi izleyenlerde. İlk yaptığım robotu hatırlıyorum, kullandığım motorun çapı 6cm uzunluğu 8 cm falandı. şuan kullandığımız motorları söylemiyorum bile çünkü keskinlerin motorlarını herkes biliyordur :) Sumo robot desen, robotlar daha kendilerini kaldıramazken şuan tabanı zamk gibi tutan mıknatıslar olduğu halde hızlı ve çok güçlüler. Kısacası bence çok yol aldık.
  Yurt dışındaki robot çalışmalarına bakıldığında gerçekten çok geride olduğumuz gün gibi açık. Bunun nedeni ise kesinlikle bizde değil. Bu sene robocon robot yarışması oldu. Hangi üniversite topluluğu katıldı? ben söyleyeyim toplam 4 üniversite katıldı. Ve yine robogazi 1. oldu ve arkadaşlarımız bayramın sonlarında Tayland’dan geldiler. Kaç topluluğun bu yarışmadan haberi var? bize söylenen 10. Kaç üniversite destek veriyor ne sen sor nede ben söyleyeyim. Bu sene 50 bin TL ödül olmasaydı bizim üni. de kesinlikle yardım etmeyecekti. Kendi çabamızla yaptığımız robotlar emin ol gelişti. Üzerinde bir kaç değişiklik yapıp tekrar soktuğumuz robotlara gelincede :) haklısın robotçular biraz üşengeç sanırım.
  robocup’a gelmeyi istiyordum ama nasip olmadı. Görmeden konuşmak doğru olmayacak :) Ama orada da ekip işi olduğunu tahmin ediyorum ve Türkiye’nin asıl eksikliği takım olarak çalışamamak. Eğer çalışılabilseydi robocon yarışmasına daha fazla ekip katılırdı.
  İşte bu yüzden Fırat’a da çok teşekkür ediyorum, birbirimizden habersiz yaptığımız robotlarla her yıl bir birimize bir şey katmadan gelip gidiyoruz. Bu platformda bir ekip kurulabileceğini ve robotik üzerine daha güzel uygulamalar yapılabileceğini umuyorum.
  Saygılarımla…

 2. Profile photo of Onur İlyas YAVUZ Yazar
  Onur İlyas YAVUZ 6 sene önce

  Merhabalar Emrah,

  Evet bayağıdır görüşemediki.İyiyim teşekkür ederim.. :)

  Benim burada asıl değindiğim konu şu idi;

  Türkiye olarak uluslararası platformda (RoboCup, Robocon) dediğin gibi boy gösterememek en büyük problemimiz.Seninde bahsettiğin gibi Robocon’a bile 4 ekip katılıyor kaldı ki RoboCup’a katılan ekiplerde çalışan kişiler genellikle yüksek lisans doktora öğrencilerinden oluşuyor bu noktada ciddi işlerin yer aldığı yarışmalara katılamamak hiçte şaşırtıcı değil.

  Kesinlikle Türkiye’deki yarışmalarda gelişmeler oluyor ama bu durumu ben şuna benzetiyorum;

  Biz bir araba ürettik,
  ilk önce yavaş gidiyordu hızlandırdık..
  sonrasında kontrol noktasında hassas yazılımlarla robotu daha stabil ve hızlı hale getirdik…
  peki şimdi ne yapacağız ?

  Yani arabayı nereye kadar geliştirmemiz gerekiyor ?

  İşte bu noktada merdivenin bir üst basamağı dediğim ciddi işlerin yapıldığı gerçek robot bilminin yer aldığı organizasyonlara yönelik çalışmalar yapmamız gerekiyor.

  RoboCup’ta Junior liginde ilkokul lise seviyesindeki gençler bile öyle güzel projeler yapmışlardı ki..

  Bizim ülkeden junior soccer lige katılan 1 tane takım bile yoktu..

  Peki biz robotiği geliştirmeye çalışıyoruz ama kaç yıl daha çizgi izleyen robot yapacağız?

  Benim burada kastettiğim sadece RoboCup’a yönelim değil.Robocon’da ciddi işlerin yapıldığı bir platform ve bu organizasyondada tablo ortada ; 4 Üniversite…

  Biz bu şekilde her yıl çizgi izleyen robot yaparak ülke içerisinde başarılar elde etsek bile dışarıdan olaya çok basit bakıyorlar haklı olarak…

  RoboCup’tan sürekli örnek vermemin sebebi Robotların Dünya Şampiyonası olarak nitelendiriliyor olması ve mütiş projelerin yer alması.Bu organizasyona takımlar katılabilmek için TDP ( Takım tanıtım dökümanı ) göndermeleri gerekiyor.Aşağıda Small Size League ve Humanoid Kid Size League’de katılım sağlayan takımların dökümanları incelendiğinde işlerin ne kadar ciddi boyutta gerçekleştiği açıkça görülebiliyor.Her robot için ayrı kinematik hesaplamalar , farklı elektronik tasarımlar ve Yapay Zeka ciddi anlamda kullanılıyor.

  Biz robotları tasarlarken neleri hesaplıyoruz ? :) Benim kastettiğim tam olarak bu yani olayı daha ciddi boyutlara taşımak…
  Bunun için belki 2 sene belki 3 sene çok ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor ki öylede..
  Ama bir yerden başlanmazsa biz 10 sene sonrada çizgi izleyen robot mini sumo robot’un ötesine gidemeyeceğiz…

  Robocup’a Small Size League’de katılan takımların tanıtım dökümanlarına http://small-size.informatik.uni-bremen.de/ adresinden ulaşabilirsin.

  Humanoid League Kid Size kategorisindeki robotların tanıtım dökümanlarına da http://www.tzi.de/humanoid/bin/view/Website/Teams2011 adresinden ulaşabilirsin.

  Ayrıca şunu belirtmek istiyorum, ülkemizde üniversiteler tarafından düzenlenen yarışmaları kesinlikle küçümsediğim düşünülmesin, elbetteki bu yarışmalar olacak ama herkes için merdivenin ilk basamağı niteliğinde olması gerekiyor diye düşünüyorum ve burada izah etmek istediğimde tamamıyla bu durumdur..

  Hep birlikte ciddi projeler yapmak dileği ile..

 3. Profile photo of Emrah BUDAK
  Emrah BUDAK 6 sene önce

  Haklısın tabi :)

  Bir araba yaptık hızlandırdık ve stabil hale getirdik, artık iş kullandığın sensörlerin kalitesine, motorların hızına ve tepki süresine falan filan kaldı. Yani artık kim daha çok para döküyorsa o kazanmaya başladı.

  Ben, yazında herkesten bahsettiğini düşünmüştüm :). Yeni başlayanlar için bu tür ısındırıcı yarışmalar olmalı ama artık bu tür robotları yapmış ve kendini geliştirmek isteyen robotçular içinde yeni kategoriler açılmalı belkide. İşte bu yüzden İTÜRO, diğer robot yarışması düzenleyen üni. lere göre daha iyi bir düşünceye sahipti, sahipti diyorum çünkü son zamanlarda da pek bu düşünce üzerinde ilerlememeye başladı kanısındayım. ODTÜ’de gerek triatlon olsun gerek çöp toplayan olsun farklı kategoriler açarak daha farklı düşünmemizi sağlayacak bir organizasyon yapma yolundalar ve bu tür çalışmalar beni umutlandırıyor. Belkide çok karamsar olmamak lazım :) (İnşallah anlatabilmişimdir, gece gece ben bile unuttum ne diyeceğimi :) )

  Robotçular olarak kendime en çok kızdığım nokta ise serbest kategoride bişeyler çıkartmıyo olmamız.

  Buradan tüm robot yarışması organize eden üniversitelere sesleniyorum, etrafını tanımaya yönelik, ya da belirli bir görevi tamamlamaya yönelik yarışmalar yapmaları çok iyi olur. Nasıl bir yarışma olabilir diye düşünüyorlarsa yakın bir zamanda 10 -15 yıl önce Japonya’da kendi içinde yaptıkları robocon yarışmalarından bir kaç örnek video paylaşacağım. Bu yarışmalardaki tek sorun robotların yarışacağı pistleri hazırlamak. (Bu arada ek bir bilgi bu yarışmalar meb’deki temalı yarışmaları gibi, bizde üzerinde değişiklikler yapıp temaları küçültebiliriz.) Bu tür robotlar yaparak yeni donanımlar geliştirebilir ve Türkiyede ekip çalışması ile yapılmış robotların sayısını arttırabiliriz. Çünkü biliyoruz ki bir çok robot kulübünde 2-3 yıl uğraşıp bişeyler öğrenmiş kendini geliştirmiş insanlardan yeterince yararlanılamadığında (ekip çalışması olmadığında) kulüp herşeye sıfırdan olmasada daha düşük bir seviyeden başlamak zorunda kalıyo. Sonrasında da yine çizgi izleyenler yapıyoruz :) bilginin aktarımı içinde bu tür yarışmaların organize edilmesinin çok yaralı olacağını düşünüyorum.

  Bu arada es kaza bu işlerle ilgilenen hocalarımız bu satırları okuyorsa buradan da herkesin yakındığı bir sorunu dile getireyim. Artık MEB Öğretmenlerin robot yarışması olmasından çıkarılmalı ve alınan önlemlerde öyle robotu sadece sahibi yarıştırabilir şeklinde saçma sapan bir şekilde yapılmamalı. Gerçi Üniversite yarışmalarında bile artık o kadar yüzsüz bir duruma getirdiler ki robotları kendileri yarıştırır, ödülleri kendileri alır hale dahi geldiler. Buna bir çözüm bulunmalı ve öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine yönelik önlemler alınmalı.

  Çok içerlediğim için bu konuya değinmek istiyorum, Harun arkadaşımızın robotunun sırası geldi ve o saatte lab sınavı vardı. Ankara üni.’den arkadaşlar hazır yarışmayı bekliyoruz. Dohyonun iki yanında iki ünivertsite öğrencisi, robotun sahibi olmadığı için yarışamadı. Siz bu önlemi robotu öğretmenler değilde öğrenciler yapsın diye yapıyorsanız şunu buradan bas bas bağırıyorum. Üniversitede hiç bir akademisyen oturupda bir minisumo yapmaz 1.lik kazanmak için. MEB’de üniversite öğrencilerine bu yapılmamalı.

  oh rahatladım :) iyiki bu portalı kurmuşsun Fıratcım yaa :)

  Aydınlık bir geleceğe :)

  • Profile photo of Serkan Ayyıldız
   Serkan Ayyıldız 6 sene önce

   Sanırım çözümü buldum. bütün meslek liselerini üniversite yarışmalarından men edeceksin. Sonra bazı dişli rakiplerinin yarışmaya katıllamamasını sağlayacaksın ondan sonra kalan birkaç takım arasından belki istediğin dereceyi anca alabilirsin
   oh rahatladım :) iyiki bu portalı kurmuşsun Fıratcım yaa :)

   ( Not: Meb öğretmenlerinden şikayet edeceğine yaptıkları robotlardan birşeyler öğrenmeye çalışırsan daha faydalı olur)

   • Profile photo of Emrah BUDAK
    Emrah BUDAK 6 sene önce

    Meb öğretmenlerinden bişey öğrenmek sizce mümkün mü? Robotlarınızın tek bir fotoğrafını dahi çektirirken içiniz gidiyo. hiç bilgi vermiyor ve robotları insanlardan saklıyorsunuz. Şuana kadar bir iki tane paylaşımcı ve çevresine açık meb öğretmeni ile tanıştım. Ama çoğu öyle değil. Bizden motor sürücü alıp (ücretsiz-örnek olarak gönderdik) yarışmalarda tüm robotlarının üzerinde kopyalanmış olarak gördüklerimizde oldu. Yoksa meb öğretmenlerine karşı bir şikayetim neden olsun?

    • Profile photo of Serkan Ayyıldız
     Serkan Ayyıldız 6 sene önce

     Medeni bir şekilde gelip sorarsan eminim sorularına yeterli cevap alabilirsin. Robotların fotograflarının yakından çekilmesi meseleside aynen seninde şikayetci olduğun konu gibi birebir kopyalanmaması içindir. Gelip bakarsın robotu eline alıp incelersin biraz konudan anlıyorsun ne iyi ne kötü anlarsın daha robotun devresinin en ayrıntılı şekilde fotogtafını çekmek istemek niye. Ayrıca kime malzeme vermiş ve kopyalanmışsa ismini yazda bilelim. Bütün bir camiayı töhmet altında bırakma gerek yok.

     • Profile photo of Emrah BUDAK
      Emrah BUDAK 6 sene önce

      Medeni bir şekilde diyorsunuz yaa gerçekten gülüyorum. Çünkü kusuruma bakmayın ama öğrencilerinizden şuana kadar medeni davranan hiç kimse göremedim. Ayrıca bu işler başta kopyalamakla başlar sizde biliyorsunuz. Ayrıca bizim motor sürücümüz ticari bir ürün sizin yaptığınız ise ticari bir ürün değil diye düşünüyorum, tabi siz nasıl görüyorsunuz onu size sormalı :). Şuana kadar yaptığım tüm robotları isteyen herkese gösterdim. Hatta bilkent’te elemeli çizgi izleyende rakibimiz sakarya endüstri meslek lisesiydi ve cny’si yanmıştı, yarışmadan önce getirip ben lehimledim. Yarışmalar böyle olmalı diye düşünüyorum. Sizin yaptığınızın aynısını kopyalasalar bile bir bir aynısını yapamayacaklar ve yapsalar bile neden korkuyorsunuz? onlar sizin yaptığınızın aynısını yapmaya çalışırken siz daha da geliştirebilirsiniz. Gerçi neden böyle bir uğraş içine girer ki insan amaç Türkiyede robotiğin gelişmesi ve insanların bir birlerinden bişeyler öğrenmesiyse?

     • Profile photo of Serkan Ayyıldız
      Serkan Ayyıldız 6 sene önce

      Amacın “Türkiyede robotiğin gelişmesi ve insanların bir birlerinden bişeyler öğrenmesi” diyorsun sonra kendi ürünün kopyalanınca ticari ürün olduğunu söylüyorsun. ticari hırsların sanırım senin salim kafayla düşünmene engel oluyor.

      Bir öğrencim medeni olmayan bir davranışı olduğunda (tabi böyle birşey varsa) gelip bana söyleye bilirdin ben gerekeni yapardım. Doru dürüst tanımadığın hatta gelip tanışmadığın kişiler hakkında ön yargılı olduğunu düşünüyorum.

      Şuna katılıyorum kopyalar asıllarını yaşatır. Yani bir robotun fotografını çekmekle daha iyisini yapamazsın. Sen iyiysen kendini devamlı geliştiriyorsan, araştırıyorsan. Yaptığın çalışmanın eksiklerini görüp daha iyisini yapabilirsin.

     • Profile photo of Emrah BUDAK
      Emrah BUDAK 6 sene önce

      Amacın “Türkiyede robotiğin gelişmesi ve insanların bir birlerinden bişeyler öğrenmesi” diyorsun sonra kendi ürünün kopyalanınca ticari ürün olduğunu söylüyorsun. ticari hırsların sanırım senin salim kafayla düşünmene engel oluyor.
      bu cümlenize hiç anlam getiremedim. siz mini sumolarınız fotoğrafını çekmelerine izin vermiyorsunuz ve benim satarak para kazandığım bir şeyi kopayalamalarına kızmamı ticari bir hırs olarak nitelendiriyorsunuz. Türkiyede robotiğin gelişmesini istiyorum ama geliştirmek için zaman ve para harcayıp karşılığını almak istediğim bir ürünü insanların kopyalaması çok ağır bişey. Kaldı ki bu ürünlerin devre şemalarını http://www.robot.gazi.edu.tr ‘de paylaşmıştım. devre şeması belli olan bir ürünü para vermeden alıp daha sonra da kopyalamak insanlığa sığıyor mu? Tabi alıştık değil mi, yurt dışından devre getirtip onları kopyalayıp kullanmaya ne de olsa kim görecekti ki. Ama bunu yurt içinde de yapmak çok terbiyesizce. Ben sizin bir kitabınızın fotokopisini çekip bir robot eğitimi verirken kullansam ve sizin hiç bir isminiz geçmese ne hissedersiniz? Sizden 20 kitap alacakken ve sizden kitabı rica ederek almış (ücretsiz) ve böyle birşey yapmış. İnşallah anlayabilirsiniz.

      Bir öğrencinin medeni olmayan davranışı çoğunlukla oluyor bunu burada dillendirip konuyu robotlara olan bakış açınızdan öğrenci sorununa dönüştürmemeli. Ama şunuda unutmayın bir genciz ve robot yarışmaları bir okul değil, “öğrenciniz medeni davranmıyo bana hocammm” diye şikayet etmemizi bekliyorsanız bence bir kez daha düşünün. Tüm öğrencilerinizde gereksiz ve aşırı bir hırs var, sanrım buda size son şikayetimdi :D

   • Profile photo of Onur İlyas YAVUZ Yazar
    Onur İlyas YAVUZ 6 sene önce

    Serkan bey,

    Yazının içeriğinden de anlayacağınız üzere burada asıl mesele robotiğin ülke açısından bir basamak daha ileriye taşınması.Burada dert yandığımız ve hemfikir olduğumuz konu ise temel robotik uygulamalarda yeterli/ iyi seviyeye gelen robotseverlerin daha ciddi projelerle uğraşmaları.

    Ki bu konuda yıllardan beri çok ciddi dereceler elde ederek sizin bu ilerlemeye büyük katkı sağlamanız gerekirken bir sonraki senede aynı robotu biraz daha geliştirerek yarışmalara geliyorsunuz.Bu durum belki sizin açınızdan bakıldığında eleştirilecek bir durum değil fakat, hem sizin hemde Türkiye’nin teknolojik platfomda yerinde saymasının en büyük sebebi.

    RoboCup’a geldiniz mi bilmiyorum? Ama orada mütiş çalışmalar vardı.. Temel robotiği bir kenara bırakarak ciddi projelerle uğraşılsa çok daha iyi olmaz mı ?

    • Profile photo of Serkan Ayyıldız
     Serkan Ayyıldız 6 sene önce

     Aslında ben robot projeleri yapmaya serbest kategori robotları yapmak ile başlamıştım. En ileri seviyeye getirdiğimiz serbest kategori projesi “Robot Asker” projesi idi. http://www.youtube.com/watch?v=DKlFs57QwPo Bu proje yarışmalarda istenilen ilgiyi görsede (Meb 2.robot yarışmasında serbest kategori 1.si) piyasada değerli görülmedi. Sadece zamanında kuru tebrikler aldı. Ve bu projeyi geliştirmek 2-3’yıla yayılan bir zaman aldı. Dolayısıyla çok iyi serbest kategori projesi üretmek oldukça zahmetli ve emek isteyen bir sürec. Bendede buna ayıracak ne sabır nede istek kaldı. Tabi bu kararı vermemde jürilerin birbiriyle tutarsız seçimleri oldu. Bu proje bir yarışmada hiç bir derece değer görülmezken başka bir yarışmada birinciliğe değer görülebildi. Artık jürilerin değerlendirdiği yarışmalara katılmamaya karar verdim.

     Bu sebepten 1-2 kategoride birkaç ayda tamamlana bilen çizgi izleyen , mini sumo ve sumo kategorilerinde çalışmalar yapmaya başladık. Bu kategoriler arasında sumoda iyi olduğumuzu görünce onun üzerine gitmeye karar verdik. Ben kişinin iyi oldugu konuda kendini geliştirmesi taraftarıyım. Zira 4.robot yarışmasında gelen japonlara sadece birim robotlar karşılık verebilmişti. Birim yaptığımız katkıyıda sumo robotu kategorisinde robotların hersene çok daha iyi seviyeye getirmek olarak görebilirsin.

     Hersene bir önceki sene robotları birz geliştirip getirme konusuna gelirsek. Sumo robotu olarak geçen sene ile bu sene arasında dağlar kadar fark var. Geçen sene japon robotunu yakından görmemiz bize çok faydalı oldu, orobottan aldığımız bilgiler ile kendi tasarımızı yaptık geçen seneden 2-3 kat daha iyi bir robot yaptık. Mini sumo kategorisinde bu biraz doğru olabilir onunda sebebi fazla dişli rakip olmamasındandır. Küçük değişiklikler yeterli oldu.

     RoboCup’a gitmedim yarışmanın yapıldığını TV’den gördüm orada izleyici olmak isterdim.

     Temel robotiği bırakıp bırakmamak tercih meselesidir. biz önce ciddi projelr yaptık sonra kategorisel robotlar yapmaya başladık. Bence bu daha adil ve güzel. Nede olsa robotu iyi olan kazanıyor.

  • Profile photo of ali bayük
   ali bayük 6 sene önce

   Türkiye’de yarışmalar bir şeyler öğrenmek, eğlenmek için değil bir yerlere gelmek için yapıldığı sürece bu böyle gidecektir. Gerçekten öğrencilerine öğretmek için uğraşan hocaların hakkı yenmemeli, fakat tutup da robotu öğrencinin adına kaydettirip sadece kendi yapıp öğrenciye ayak işlerini yaptıran (bunu öğrencilere sorduğunuz sorulardan çok rahat anlayabilirsiniz) hocalar yok mu? var! işte sorun orada başlıyor. bence amaç birinci olmak değil. bir şeyler öğrenip, yeni insanlarla tanışmak olmalı. böyle olmadığı sürece bu sorunlar uzar gider.

   • Profile photo of Serkan Ayyıldız
    Serkan Ayyıldız 6 sene önce

    İçiniz rahat olsun 5. Meb robot yarışmasında 1. Olan Mini sumo robotu 100% öğrenci çalışmasıydı. Maddi olarak, Lehimiyle, programıyla, işciliğiyle. diğerleri takım çalışması.

 4. Profile photo of Onur İlyas YAVUZ Yazar
  Onur İlyas YAVUZ 6 sene önce

  Elbette ki farklı kategorilerde ciddi çalışmalar yapılsa durum çok daha ileriye gider fakat benim de tekrar tekrar bahsettiğim durum bu.Malesef bunu yapamıyoruz.

  Biz bu yıl RoboCup için mekanik hesaplamalar modelleme ve elektronik tasarım konusunda çalışmalara başladık.Belki 2-3 yılda bitecek.Hiç problem değil önemli olan o sürecin ekipte çalışanlara neler kattığı..Zaten her aşamada kulübün sitesinden http://www.usakrobotkulubu.org ve benim sitemden http://www.electrobotic.org çalışmalarla ilgili makaleler yazacağım.

  Yeterki ciddi işlerle uğraşılsın olduğumuz yerde saymayalım..Türkiye’deki yarışmalarda çeşitli basamaklar olabilir örneğin belli kategorilerde kendilerini yeterli gören katılımcılar daha karmaşık projeleri gerektiren kategorilere katılabilirler.Ama bu ilerleme piste birkaç zorluk ekleyerek değil farklı projelerin yarışabileceği kategoriler oluşturularak yapılması gerekir.

  Benim anlayamadığım bir diğer durum ise yıllardan beri katılan bazı meslek liseleri hocalarının derece almasına rağmen, ısrarla bir sonraki yıl tekrar aynı kategoriye birden fazla robotla katılması..Neden daha ötesine gitmiyor bu durum?3-5 tane aynı plaketin ne önemi var?Yada o derece size haz veriyor mu?

  Bunları sorgulamak lazım.Bu konuda hocaların öncülük etmesi gerekirken tam aksine birsonraki yıl tekrar aynı kategoriye katılarak yapılan projelerin daha ileriye taşınmasını engellemede en büyük pay sahibi oluyorlar..

  Yazıdada bahsettiğim gibi

  “Ve en önemlisi uğraştığınız projelerde hemen sonuca varmayı beklemeyin, zaten öyle olursa bu sizin kendinizi geliştirebileceğiniz bir şey olmadığını gösterir..”

  yeni birşeyler öğrenmek istiyorsak görebildiğimiz tablonun dışına çıkmalıyız..

 5. Profile photo of ali bayük
  ali bayük 6 sene önce

  selam,
  yazınız güzel doğru noktalara değiniyor. emrah’la muhabbetinizde çok güzel :) bende bir şeyler katmak istiyorum. bu sene robocon da birinci olan takımın içinde bende vardım gaziden. gittik tayland’a ne gördük. destek gördük. teknoloji gördük. ufuk çizgisinin o kadarda yakınımızda olmadığını gördük. sonra robocup’11 e misafir olarak katılmıştım çoğu robotu inceledim. çok güzeller. yine aynı şeyleri gördüm.
  gel gelelim türkiye neden yapamıyor bunları konusuna. bence olacak. neden mi böyle düşünüyorum. çünkü güzel şeyler yapabilmek için önce güzel şeyler görmemiz lazım. türkiye şu an bu konuda seyirci. robocup’11 e boğaziçi itü ve sabancı katıldı. artık daha tecrübeliler. robocon’11 e gazi katılda. onlarda artık daha tecrübeliler. böyle böyle ilerleyecek bu teknoloji. türkiyede eksik olan tecrübelerin paylaşılmaması. herkes kopyala-yapıştır yapıyor, açıyor bir site oraya yazıyor başka yere göndermiyor. insanlar araştırmıyor. hani bence türkiyenin eksiği birbirimizden haberdar olmamamız.
  robogazi olarak ben emrah ve arkadaşlarımız birşeyler yapmaya çalışıyoruz bu konuda. insanları çağırıyorum küçük eğitimler yapıyoruz. hemde karşılık beklemeden. işte bence önemli olan bu. bir karşılık beklemeden yardım etmeyi öğrenebilirsek daha hızlı ilerler bu sistem.
  umuyorum bu gibi siteler çoğalır artık türkiyede. insanlar kendi özgün çalışmalarını yayınlarlar, sorulara cevap verirler. hatırlıyorumda lisedeydim. ROBBOT.ORG diye bir siteye girmiştim :) orda görmüştüm mini sumo filan. güzeldi. sonra bu siteler çoğaldı. ama hiç biri özgün değildi. ne geliştiler ne güzelleştiler. umuyorum bu sabitlik burası aracılığıyla düzelir ve yükselişe geçeriz :)

  (not: yeni kalktım yazıyı öyle yazıyorum cümleler devrik, kelimeler anlamsız olabilir :)

 6. Profile photo of Onur İlyas YAVUZ Yazar
  Onur İlyas YAVUZ 6 sene önce

  Merhabalar Ali,

  Öncelikle ilginden dolayı teşekkür ederim.

  İncelemeden, araştırmadan geliştirememe konusunda sana kesinlikle katılıyorum.Görmeden araştırmadan birşeyler yapmak elbetteki mümkün değil.Ama RoboCup’ta bile Türkiye’deki yarışmalara katılıpta gelen kaç kişiyi görebildin ? Burada imkanı olmayanlar vakti olmayanları tamamıyla cümlemin dışında tutuyorum. Ama İstanbul’da olmasına rağmen gelmeyen birçok kişiyide biliyorum…

  Ben bu işlerin ilerlemesi, hep birlikte çalışabilme ortamını oluşturmak için Türk Robotçular Birliği’ni kurmayı planlıyorum.Bu yazıyı onun için yazdım zaten.Fıratın böyle bir platfom oluşturması Birliğe ciddi anlamda katkı sağlayabilecek kişileri bize gösterecek ve orada tüm işler resmi ve ciddi birşekilde ilerleyecek.Belki 2 yıl belki 3 yıl sonra burada tam olarak bir kadro oturtacaz ve sonrasında kuracağız birliği..

  Robotik üzerine bende 2007 de bir site kurdum.Orada kendime ait projeleri yayımlaya başlamıştım taaki bu zamana kadar.Ama benim projelerimide birçok site kendi yazmış gibi yayımladı ben sadece maille kaynak belirtmelerini rica ettim.

  İlerlememiz epeyi bir zaman alsada , biz ne kadar çabalarsak Türkiye’de Robotik o kadar ileri gidecek…

 7. Profile photo of ibrahim Savrukoğlu
  ibrahim Savrukoğlu 6 sene önce

  Merhaba arkadaşlar;

  Tam olarak teşhisi koymuşsunuz diyebilirm ,sıra reçeteyi oluşturmak. :)robot teknolojisinine olan ilgim sizler kadar eski olmasa da şu an kendimizde gördüğüm en büyük eksiklik her şeyde olduğu gibi birbirimizi rakip olarak görmek ve bilgi paylaşımından kaçınmak. Robotlarla tanışmama ilk fırat İTÜ Robotik Klubü olarak vesile oldu sağolsun :) ve başladığımda hakikaten büyük hayranlık duydum, hayal etmiş olduğum şeylerin aslında çok ta uzakta olmadığını yapılabilir olduğunu gördüm ilk gittiğim yarışmada dedim ki Türkiye’de artık bilim üretilebiliyor, liseliler hatta ilköğretim çocukları bile birşeyler yapmış daha bu yaşta.. Sonra ilerleyen yarışmalarda baktım ki aynı simalar hatta aynı çocuklar sonra anladım ki iş bilimden daha çok rekabete dönüşmüş lise öğretmenlerinin kendi aralarındaki çekişmesinde çocuklar piyon sadece …. İlk başlayanlar için tabiki çizgi izleyendir, mini sumo dur gerçekten işin sistemini öğrenmek adına ideal alıştırmalar fakat bunun sadece insanlar için bir basamak olması gerektiği kanısındayım ,

  Ayrıca aramızdaki bilgi paylaşımndan kaçınmak, ortak birşeyler çıkaramamak , yarışmalarımızın bile birbirne çok benzemesi en büyük problemimiz. Tabi ki işin bir de duygusal kısmı var büyük bir çoğunluğuz öğrenci, hakkını vermeliyim ki bu kadar az destekle bu konuma gelmek te bir başarıdır. Ama bu noktayla yetinmeyip ilerlemek gerekir ,sonraki basamaklara çıkabilmek için bireysellik ve rekabeti bir köşeye bırakıp böyle platformlarda ortak bişeyler yapmalıyız, yeni kategoriler, kurallar oluşturabiliriz, ortak projeler başlatabiliriz. Robotik bilimini bu noktadan ileriye götürmek bizlerin elinde…

  İşin içinde çok derinleşmemiş biri olarak dışarıdan fark ettiğim mevzular bunlar…

  Saygılar…:)

 8. Profile photo of Engin YILMAZ
  Engin YILMAZ 6 sene önce

  Valla ben şunu gördüm. Maddiyat. Şimdi ebay’e bakıyorum geliştirme kartları , sensörler v.s. fiyatları uygun. Türkiye’ye girdimi fiyatlar uçuyor. keza kargo parasıda çok tutuyor zaten çoğu kartın. Şimdi siz etrafındaki nesneleri algılayan , wifi , sensör , bide kol yapayım onu alsın koysun sağa sola derken bi bakmışsınız 1000 liradan fazla paranız gitmiş. şimdi bunu verebilecek robotiğe gönül vermiş kaç kişi var. e şimdi bi sumo robot yapiyim , çizgi izleyen yapiyim derken harcanan paralar bile çoğu arkadaşımızın bütçesini hafif sarsar. firmaların elle tutulur proje sunan arkadaşlara sponsor olması gerek ama malzeme temini için. Ayrıca Robot yarışlarında katagorilere göre ödüller büyümeliki teşvik ve caziplik arttın. ödül büyürse katılım büyür. İlginç projeler çıkmaya başlar. medyanın ilgisini daha çok çeker. spronsor çoğalır çünki logoları çıkacak. reklamdır bu. Ben bu robot merakına başlamadan önce ankarada yaşıyorum ve bir robot yarışması olduğundan haberim bile yoktu.

  • Profile photo of Onur İlyas YAVUZ Yazar
   Onur İlyas YAVUZ 6 sene önce

   Maddiyat konusu öncedende belirtildi, bu konuda zaten hak veriyorum.Benim bahsettiğim yazı sanırım farklı algılanıyor, bu yüzden bazı cümleleri vurgulayarak yazdım..

   Elbetteki robotikte kullanılan temel komponentler ülkemizde üretilmediği için (yada birçoğu dışarıdan tedarik edildiği için) yurtdışı alışverişi daha cazip geliyor.Temel robotik uygulamalar için ise size kesinlikle katılıyorum maddiyat büyük sıkıntı ve sponsor olacak kişilerde bu tarz projelere çoğu zaman destek vermeyi tercih etmiyor…

   Ama benim bahsettiğim sene içerisinde Türkiye’de düzenlenen robotik organizasyonlarda derece(ler) almış kişilerin, yani temeli tamamıyla oturmuş Türk Robotçuların daha spesifik işlerle uğraşmaları çıtayı biraz daha yukarı çıkarmaları..

   Yazıdada her paragrafta bunu yineliyorum.

   Eğer ciddi işlerle uğraşılırsa, ciddi destekçilerde muhakkak ki olacaktır, geçen yıl kurmuş olduğum Robot Kulübü’nde bile kulüpte çalışan arkadaşlara sadece çizgi izleyen ve mini sumo tasarımı yaptırmama rağmen yani kulüpte sadece temel robotik uygulamaları ile uğraşılırken bile Anadolu Ulaşım bize yaklaşık 5.000 TL malzeme desteği sağladı ve ulaşım sponsorumuz oldu.

   Siz ciddi şeyler sunduğunuzda mutlaka destekleyen birileri çıkacaktır ben bunu birçok kez gördüm..

   iyi çalışmalar..

Kimliğiniz ile giriş yapın

veya    

Ayrıntılarınızı unuttunuz mu?

Create Account