İntik – Mini Sumo Robotu (ÇOMÜ Robot Ekibi )

IMG_0506

     Bu yazıda yapımına 2011 yılında başladığım, günümüze kadar değiştirerek geliştirdiğim “İntik” adlı robotun teknik yapısı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

IMG_0506

 Robotun şase tasarımı,kart tasarımı ve işlemci programı bana aittir.

DSCF9310

ROBOTTA KULLANILAN MALZEMELER:

Yapım Aşaması

   İşe ilk olarak alt tabandan başladım. Şaseye motor tutucuyu sabitlemek için matkap ile delikler açıldıktan sonra kılavuz çekildi. Ardından motorlar şaseye oturttum. Rampanın yere tamamen oturması için tekerlekleri takarak rampanın arkasına ağırlık yapması için dövülmüş kurşun ekledim.

IMG_0462

    Şaseyle olan işim bittikten sonra robotun elektronik kart kısmına geçtim. Mini sumo robotlarda elektronik kartın boyutu önemli bir rol oynuyor ve yapacağınız tasarımı doğrudan etkiliyor. Kartın alt yüzeyinde bulunan çok sayıdaki smd komponent dolayısıyla kartın lehimleme işlemi normalinden daha uzun sürüyor =)

DSCF9696

 Robotu yaparken belkide beni en çok zorlayan olay ise Mz80 Endüstriyel Sensörlerin kısaltıması işlemi olmuştur. 5 sensörlü bir tasarım için MZ80ler oldukça büyük sensörler. Bir sonraki tasarımı Sharp340K kullanarak daha ufak bir robot haline getirmeyi planlıyorum.

IMG_0490

 Robotun atar damarı olarak tabir ettiğim olgu ise microişlemci programlası. Micro Chip firmasının ürettiği 16F877A işlemciyi Pic Basic Pro programlama dili ile programladım. Malzemeler hazır bir şekilde 1 günde biten robot için üzerinde en fazla durduğum konu ise programlama. Yaklaşık 1 haftalık bir çalışma ile programlama konusunu halledip robotu piste koydum.

Umut Meriç arkadaşımın operatörlüğünü yaptığı robotumuz, 2013 İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatlarında 4. olma başarısı göstermiştir.

Robotun Yarışma Videosu

,

Yardımlarından Dolayı:

  • Program konusunda vermiş olduğu destek için Fırat DEDE’ye,
  • Şase konusundaki yardımı için Harun TUT’a
  • Malzeme desteğinden ötürü Umut MERİÇ ve Berkay AYDEMİR’e,
  • Teknik bilgi için Sevgin VATANSEVER ve Mehmet Durak AKKAYA’ya,
  • Maddi destek içinse Candan ÖZEN’e teşekkürler. =)
0 Yorum

Kimliğiniz ile giriş yapın

veya    

Ayrıntılarınızı unuttunuz mu?

Create Account