Nestor Mini Sumo Robot

DSC_1116

Merhabalar;

Bu sene yarışmalara katılan robotlarımdan biri olan Nestor mini sumo robot ile ilgili bilgiler paylaşacağım,

 

aslında adım adım yapılışını anlatmak isterdim ancak yaparken hiç aklıma fotoğraf çekmek gelmedi onu artık gelecek robotlarda aklımda bulunduracağm.

İlk olarak kullandığım malzemeleri ve nedenlerini sıralayım;

Rakip sensörü olarak 5 adet  Sharp GP2Y0D340K kullanıyorum. Gerek boyutları gerek kararlılığından dolayı zaten bir çok kişinin tercihi bu sensörler benim içinde farklı değil.Sanırım tek dezavantajı ücreti.

Pil olarak 4 hücreli 500mAh 14.8v luk bir LI-PO kullandım. Son yıllarda boyutları ve ağırlığından dolayı çoğu kişi LI-PO kullanıyor ancak LI-PO bile olsa bu boyutlarda bu özelliklere sahip bir pil bulmak neredeyse imkansız bunu söyliyebiliyorum çünkü ben bulamadım durum bu olunca  elimdeki LI-PO yu modifiye edip ortaya böyle birşey çıkarttım. Pilin ölçüleri 57mm x 31mm x 19mm ve ağırlığı 60 gr. Pilin tek dezavantajı yada pili denemeye başladığım ilk zamanlarda dezantajı olduğunu düşündüğüm şey balans yapamıyorsunuz pillere. Ancak pillerin direncinin birbirinin aynısı olmasından dolayı sonradan balans yapmaya gerek olmadoğını gördüm, yani normal şarj yapsam bile her hücrenin gerilimi bir birine eşitti. ( geçen sene meb in yarışmasında 1. olan Narsil isimli robotumda da aynı pilden kullanmıştım.)

Tekerlek olarak  bir arkadaşımın ( Hikmet Yıldırımcılar ) yardımını aldım, alüminyum kullanılarak torna ile işlendi gömme tekerleklerimiz. alüminyum olmasının nedeni ağırlığın tekerlekler üstünde olması ve böylece tutunmaya fayda sağlaması ayrıca ağırlık merkezinin olabildiğince yere yakın olmasını sağlaması.Ayrıca gömme tekerlek olmasından dolayı uzun motorları kolaylıkla kullanabildim robotlarımda.

Devreyle ilgili bilgi vermem gerekirse;  devrede pic 16f877a, l298, lm2576, 7805, ve pic12f675 kullanıldı.

Kasa olarak 0.5 mm çelik malzeme lazer ile kesildi, büküldü.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, aklıma geldikçe yeni şeyler ekliyeceğim.

Nezih Aka // Mayıs 2012

 


0 Yorum

Kimliğiniz ile giriş yapın

veya    

Ayrıntılarınızı unuttunuz mu?

Create Account