Processing Dili Nedir Ne Değildir ?

processing-org

Processing Dili Nedir Ne Değildir ?

Processing açık kaynaklı bir bilgisayar programlama dili ve elektronik sanatlar, yeni medya sanatları ve görsel bağlamda bilgisayar programcılığının temellerini öğretme amacı ile ve elektronik taslak defterleri için vakıf olarak hizmet eden görsel dizayn toplulukları için inşa edilen, entegre gelişim ortamı(IDE)’dır.

Proje 2001’de Casey Reas ve Benjamin Fry tarafından başlatıldı. 2012’de, proje önderliğine üçüncü kişi olarak katılan Dani Shiffman ile Processing Foundation’ı başlattılar.

Processing’in amaçlarından biri ise programcı olmayanlara, görsel geri bildirim yardımıyla bilgisayar programcılığına başlamaya imkân vermekti. Processing dili Java dilinin üzerine inşa edilmiştir fakat basitleştirilmiş söz dizimi ve bir grafik kullanıcı arayüzeyi kullanır.

Özellikler


  • Processing organize projeler için entegre geliştirme ortamına küçük bir alternatif olan bir taslak defteri içerir.
  • Her Processing taslağı aslında, Processing dilinin özelliklerinin çoğunu uygulayan PApplet Java sınıfının bir alt sınıfıdır.
  • Processing’de programlama yaparken, derlemeden önce kod saf Java’ya çevrildiğinde tanımlanan tüm ek sınıflara iç sınıflar olarak davranılacaktır. Bu demektir ki, statik değişkenlerin ve methodların sınıflarda kullanımı siz Processing’e kodu saf Java modunda istediğinizi açıkça belirtmediğiniz sürece önlenmiştir.
  • Processing ayrıca kullanıcılara PApplet taslağında kendi sınıflarını oluşturmalarına imkân sağlar. Bu karışık herhangi  argüman rakamları içeren veri tipleri için izin verir ve int(tamsayı), char(karakter), float(gerçek sayı) ve renk(RGB,ARGB,hex) gibi yalnızca kullanılan standart veri tiplerinin sınırlamalarını önler.

Processing de dikkatinizi çekecek diğer bir husus ise processing’in IDE’si ile arduino’nun IDE’si birbirine benziyor bunun sebebi arduinonun processingi temel alarak oluşturulmasıdır.

resim1

Arduino ile projeler yaparken yaptığınız projelerin eksik kısmı (Görsel Kısmı) processing ile yapabilirsiniz. C#, VB, Java gibi  yüksek seviye dilleri öğrenmeye gerek kalmadan basitleştirilmiş kod yapısıyla güzel arayüzler oluşturabilirsiniz.

processing-proje-alinti

Kaynak: https://clevotain.wordpress.com/test-page/short-range-ultrasonic-radar-with-arduino-and-processing/

processing-proje-alinti-2

Kaynak: http://fab.cba.mit.edu/classes/863.14/people/zach_seibold/project-12.html

Processing dili Java dilinin üzerine inşa edildiği için çalışmalarınızı rahatça android uygulamalar da yapabilirsiniz. Bunun için resimdeki işaretli alandan android seçeneği işaretlenmelidir.

resim-2 resim-3

Kurulum


Processingi https://processing.org/download/ bu adresten indirebilirsiniz. Bilgisayarınızda java yüklü değilse onu yüklemeniz gerekmektedir. http://www.java.com/tr/download/ bu adresten javayı bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

İlk Uygulama
void setup() {
size(500,500); // Çalışma alanımızın boyutunu ayarladık.
background(61,240,100); // Çalışma alanının arka plan rengini ayarladık.
}

void draw() {
ellipse(250,250,100,100); // X ve Y koordinatları 250 de olacak şekilde 100'e 100 elips çizdik.
print("Mehmet Murat YILMAZ - ");
println("Robots101"); // Konsola yazı yazdırdık.
}


resim-4

Gördüğünüz gibi çok basit bir şekilde ilk uygulamamızı yapmış olduk.

Processinge giriş yazımı umarım beğenmişsinizdir fırsat buldukça processing ile ilgili uygulamalar paylaşacağım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

 

0 Yorum

Kimliğiniz ile giriş yapın

veya    

Ayrıntılarınızı unuttunuz mu?

Create Account