Robocup 2011’in Ardından…

Robocup 2011 İstanbul

Robocup 2011 Robocup 2011 yarışması geçtiğimiz haziran ayında İstanbul’da yapıldı. Tüm dünyadan yarışmacıların geldiği yarışmaya katılım biraz az olsa da.. Umarım bu sayfayı inceleyenler bir dahaki yarışmada ziyaret etmeye daha istekli olurlar..:)

Robocup Nedir?

Robocup robotların birçok farklı kategoride birbirleriyle ekip olarak maç yaptıkları (futbol maçı) bir yarışma türü. Eskiden yalnızca futbol kategorisi varken geçtiğimiz senelerde iki yeni kategori daha eklenmiş. Biri Robocup Rescue diğeriyse Robocup @Home. 

 

Small Size Robot Kategorisi

Bu robotlar sağdaki fotoğraftaki gibi bir sahada 5’e 5 maç yapıyorlar.

Tamamiyle otonomlar tabi. Yani rakipleri tanıyıp robotun nerde olduğunu bilebiliyorlar. Takım arkadaşlarına pas verip strateji uygulayabiliyorlar.

Robotlar 3-4m/sn hızlarla hareket edebiliyor ve 5 m/sn^2 ivmelere çıkabiliyorlar.. Çok çok hızlı..  Bazı robotlarsa aşırtma şut dahi çekebiliyorlar. Aşağıda bir videolarını ekledim.


32. saniyeye odaklanın:)

http://www.youtube.com/watch?v=Qj_YYWELS4o linkindeyse 22 dakikalık İstanbul final maçı karşılasması yer alıyor. Birinci takım Tayland oldu. Daha önceden de dereceler almışlar.

Odtü İeee takımı small size kategorisine Türkiye’den katılan tek takımdı. Solda projeleri yer alıyor. Umarım ileride daha da başarılarını görebiliriz.:)

Motor olarak maxon flat dc fırçasız motorlar kullanmışlar, devreleriyse kendileri tasarlamışlar.

Tekerleklerde robotun her yöne hareket etmesini sağlayan omni tekerlekler kullanılmış.

 

Nao Robotların Maçları

Nao robotlar son zamanların popüler humanoid robotlarından.. Ama maalesef robocup için pek uygun değillerdi, yavaş hareketleriyle.. Oldukça sıkıcı maçları oldu.

 

 

 

 

Humanoid Ligi

Bu kategoride de aynı Nao gibi humanoid (insanımsı) robotlar yer alıyor. Sol fotoğraf küçük kategori sağ fotoğrafsa büyük kategoriden. Büyük kategori robotları bir insan boyundalar.

Nao kategorisine göre farklarıysa robotları takımların kendilerinin yapmış olması. Daha faydalı.. Daha iyi projeler ortaya çıkmış.

 

Middle Size Robot Kategorisi

Bu kategoride small size’a benzer, tabi daha büyük ve ağır robotlar yer alıyor. Aynı şekilde sahalar da daha büyük. Her robotun üzerinde kendi kamerası ve sensörleriyle rakibini ve takım arkadaşını tanıyıp topa hamle yapabiliyorlar.

En güzel karşılaşmaysa son maç oldu: İnsanlara karşı. Videosuna http://www.youtube.com/watch?v=ywzXUa62nJI linkinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 Arama Kurtarma Robotu

Bu robotlarda birkaç farklı yarışma düzenleniyor. Ben son tür yarışmayı izleyebildim sadece, izlediğim yarışmada amaç belli bir parkurda robotun bitişe ulaşıp geri dönebilmesi.  Parkur sağda yer alıyor..  Robot üzerine kameralar ve sensörler var. Bilgiler dışarıda robotu göremeyen bir operatörün bilgisayarına iletiliyor.

Bu kadar önemli bir organizasyona maalesef ülkemizden katılım çok çok az oldu. Bunun en önemli nedeniyse doğru yerlerde tanıtım yapılmamış olması diye düşünüyorum. Evet, Üsküdara giderken boy boy Robocup ilanları vardı. Ama diğer robot yarışmalarında doğrudan hedefe, bizlere ulaşacak bir tanıtım yapılmamıştı.

İran Junior Cup Takımı

Yarışmada en ilgimi çeken karelerden biri de solda yer alıyor. İran takımı. Sanırım takımlarında bir ya da iki erkek vardı.

Neredeyse yalnızca bayanların oluşturduğu takımdan çıkan robotlarsa muhteşem, altta robotların devrelerini görebilirsiniz.

Komşumuz robotikte bu kadar ilerlemişken bizlerin de atağa geçebilmesi lazım.

 

 

İkinci fotoğrafta yer alan siyah ledler, kızılötesi vericiler.. Bol kullanılmış..:)

 

 

Çin!

Soldaki fotoğraf da çin takımının en küçük üyelerinden, mavi giyinen çocuğun yaptığı proje labirent çözen robot (bu tür bir kategori de mevcutmuş). Robotu çok kaliteli yapmışlar.

 

Tüm albüme https://picasaweb.google.com/104123307352030182049/Robocup2011IstanbulBigPhotoSet linkinden ulaşabilirsiniz. 246 fotoğraf yer alıyor.

Robocupla ilgili detaylı bilgilere http://www.robocup2011.org sayfasını ziyaret ediniz. Fikirleriniz, sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.:)

6 Yorum
 1. Profile photo of Emrah BUDAK
  Emrah BUDAK 6 sene önce

  Gidemediğim için gerçekten gün geçtikçe daha da pişman oluyorum. :(

 2. Profile photo of ali bayük
  ali bayük 6 sene önce

  gidebildiğim için gün geçtikçe daha mutlu oluyorum :P

 3. Profile photo of Tolgahan Bilgin
  Tolgahan Bilgin 6 sene önce

  İranlılar çok ilgimi çekti devreleri çok güzelmiş

 4. Profile photo of faruk gürsoy
  faruk gürsoy 6 sene önce

  Kesinlikle yarışma çok güzeldi ve yarışmaların neredeyse hepsini izledim ve türk takımlarının çok az oluşu biraz üzücüydü ama böyle bir etkinliğin istanbulda olması çok gurur vericiydi..

Kimliğiniz ile giriş yapın

veya    

Ayrıntılarınızı unuttunuz mu?

Create Account