Robotchallenge 2013

robochallenge

IMG_7181

Robotchallenge 2013

 

İTU Robotik takımı olarak bu sene viyanada yapılan robotchallenge yarışmasına katıldık. Sizlere gitmeden önceki hazırlıklarımızdan ve viyanada bahsedeceğim.

IMG_7363

Avusturya Bordo pasaporttlardan vize istemektedir. Ancak okul adına katıldığımız için okuldan alınan bir yazı ile hizmet pasaportu(Gri) alıp vizesiz olarak giriş yapabiliyorsunuz. Vize işlemleriyle evraklarıyla uğraşmak zaman alıcı ve maliyetli. Ulaşım için Türk Hava Yollarının uygun fiyatlı uçak biletlerini bulabiliyoruz. Erken zamanlı alındığında uygun fiyatlara bilet bulunabiliyor.

2013-03-23 10.04.29

Konaklama için ise robotchallenge ekibinin tavsiye ettiği hosteller var bunları sitesinden yer ayırtma yapabiliyorsunuz. Günlük 19€ gibi viyana gibi pahalı bir şehirde en ucuz yer olarak düşünebilirsiniz ancak biz yer ayırtması yaptıktan sonra daha da uygun fiyatlı hosteller bulduk : ).  Adamların bize tavsiye ettiği hostel : “Hostel Hütteldorf ” bizim kaldığımız oda inanılmaz küçüktü 4kişilik odada kalıyorduk 2adet ranza vardı ve odada neredeyse boş alan yoktu ve hiç memnun kalmadık fakat bazı hostelin bazı odaları oldukça genişti birazda şansımıza kötü bir odada kaldık.

IMG_7037

Şimdi de Robotchallenge yarışmasından bahsetmek istiyorum. Yarışmaya 2 mini sumo 2 sumo kayıt yaptırmıştık ancak 1 sumo robotumuzu yetiştiremediğimiz için 3mini sumo 1 sumo robot olarak kaydımızı değiştirdik. Yarışma öncesinde sumo robotumuzun bataryasındaki(Li-po) bağlantı kablosu kopması yüzünden yarıştıramadık. Diğer 3 mini sumomuzda yarıştı. Ancak kullandığımız sensörler beyaz yüzeyde 1 metreden fazla algılama yapabiliyordu dohyonun olduğu masada kenarları beyaz seçmişler ve robotlarımızdan ikisi düzgün çalışmadı malesef :/ . Diğer mini sumonun sensörlerinin menzillerini kıstık ve güzel maçlar çıkardı. Yinede şansızlık peşimizi bırakmadı motorlarımız maç sırasında kitlendiği için bobin telleri yandı hemen mola alıp değişiklik yaptık ancak fayda sağlamadı.

IMG_7224

IMG_7207

IMG_7159

2013-03-23 13.08.24

Organizasyon Türkiyedeki yarışmalar ile karşılaştırdığımızda oldukça düzenliydi. Çalışma için tüm ekiplere bellirli bir alan vermişlerdi. Denemeler yapmak için çizgi izleyen pisti, sumolar için dohyo vs buluyordu. Mini sumo yarışmaları için ilk başta grup sistemi yapmışlardı ve robotunu hazır olduğunda kendin yarışma alanına gidip yarışmak istediğini söylüyordun yok efendim sıranız geçti sizin için anons yaptık 3 dakika bekledik gibi bir durum orada yoktu. Siz kendiniz gidiyorsunuz grupta 10 tane rakibiniz var anlaşıp maçınızı yapıyorsunuz. İlk maçınızı yaptınız sonrasında robotunuzda sorun oldu hemen çalışma alanınıza gidip düzeltmenizi yapıyorsunuz bu sırada kim isterse o maçını yapıyor. Bu şekilde robotları beklemekle vakit kaybetmiyorlar hazır olan ekipler maçlarını yapıyorlar. Maçları aynı zamanda kameraya çekip lcd ekranlardan yayın yapıyorlar böylece seyirciler için kolaylık sağlıyor. Ayrıca bir lcd ekranda da maçların skorlarını canlı olarak gösteriyorlar kim kimi yenmiş gruplarda bunuda rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Türkiyedeki yarışmalarda malesef kim kimi yendiğini pek anlamak mümkün olmuyor.

IMG_7155

5 saniye kuralı onlarda böyle bişey yoktu. uzaktan kumanda ile robotları başlatıp durduruyorlardı böylece büyük bir adaletsizlik ortadan kalkıyordu. Türkiyede bir çok sumo ve mini sumo tam 5 saniyede değil 20-50ms erken başlatıyorlar ve hızlı oldukları için rakibinden önce hareket ediyorlar. Artık Türkiyede uzaktan kumanda kullanmalı.

IMG_7079

Seyirciler arasında en çok hoşuma gidense aileler 6-7 yaşlarındaki çocuklarını getirip robotları izlemeleriydi.

IMG_6980

IMG_7099

Avrupalı ekiplerin robotlarına hayran kaldık özellikle Polonyo ve Litvanya takımının çalışmaları çok başarılıydı. Mekanik, elektronik, yazılım konusunda adamlar kusursuz iş çıkarmışlardı. Polonyo ekibinin web sitelerine girdiğimizde forumlarında 2007 yıllından beri yaptıkları çalışmalar ve bilgi paylaşımlarını gördük. Malesef bizde daha adam akıllı bilgi paylaşımı yok. Tüm mini sumoların boyları 4 cm geçmiyordu.

DSC09735

DSC09713

DSC09798

DSC09681DSC09684IMG_7646

Vee Viyana : )  sakın bir şehir ve mimarisine hayran kaldığım bir şehir. Hemen  hemen her binada bir heykel vardı. Şehir çok düzenli ve insan kalabalığı olmayan bir yer. En çok dikkatımızı çeken durum insanların yüzleri gülüyordu. Çalışan garsonlar bile size gülümseyerek yaklaşıyorlar. Hayatlarından memnun bir halk vardı. Ayrıca hemen hemen her yerde bir Türk görebiliyorsunuz : ) . Adres sormak gibi bir derdiniz yok metro çıkışlarında dönerciler pizzacıların ve tüm taksi şöförleri hepsi Türk : ). Sokakta Türkçe konuşan bir sürü insan görüyorsunuz. Metroda yanınızda oturan Türk çıkabiliyor.

 

DSC09678

 

IMG_6916

 

Mert Kahyaoğlu

0 Yorum

Kimliğiniz ile giriş yapın

veya    

Ayrıntılarınızı unuttunuz mu?

Create Account