Robotiğin Temel Araç ve Gereçleri

Nur Aksoy’un Haziran 2008’de yazdığı bilgi yazısıdır.

Robotikle ilgilenmek isteyenlerin öncelikle tanışmaları gereken belli başlı araçlar ve gereçler bulunmaktadır. Bu araç ve gereçler bizim robotik yolculuğumuzdaki en büyük yardımcılarımızdır. Başladıktan sonra göreceksiniz ki onlar olmadan bizim için robotik de hayalden öteye gidemeyecektir. Şimdi bu ünlü araçlar nedir görelim.

1-)Havya: Yanda resmini gördüğümüz araç bizim lehimleme işindeki en büyük yardımcımız. Sağladığı ısıyla birlikte devre elemanlarını zemine veya diğer elemanlara birleştirebilmemiz için gereken lehim telinin erimesini sağlar.Yani lehimlemede kullandığımız bir araçtır.Çeşitli büyüklük de olabilir.

Eğer kendinizi yakmak istemiyorsanız dikkatli olmanızda fayda var.

 

2-)Lehim Teli: Yanda makaralara sarılmış olan lehim telleri görülmektedir.Dusuk ısılarda eriyebilen metal alaşımdır. Elektronikte en çok kullanılan kalay/kurşun alaşımı kullanılır. Tercih edilen %60 kalay %40kursun olan alaşımlardır. Lehim telinin çapının 1 mm’den buyuk olmamasına özen gosterin. Ne kadar ince olursa o kadar iyi olur. 0,50mm – 0,75mm lehim telleri projelerimiz için en uygun olanlarıdır.

 

 

 

 

 

3-)Lehim Pompası: Bu pompa bizim hayat kurtarıcımızdır. Onun sayesinde yanlış yapılan lehimleri havyayla eriterek çekebiliriz ve böylece basit bir hatadan dolayı devremizi tekrar yapmaktan kurtuluruz.Bazen içi fazla çekilen lehimden ötürü dolar onu da arada boşaltmak lazım tabi .

 

 

 

4-)Silikon ve Silikon Tabancası: Robot yaparken en çok kullandığımız yapıştırıcılardandır silikon.Şeffaf görünümü sayesinde aslında gizli bir yapıştırıcıdır.

Ancak sert olan silikonu kullanabilmemiz için önce onu silikon tabancası dediğimiz aletle eritmemiz gerekiyor. Eriyen silikonu kullanmak için yapmamız gereken tek şey onu yapıştırmak istediğimiz şeye sürmek . Bunu yaparken de dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü yüksek ısı da eriyen silikon elinizi yakabilir.

Diğer önemli nokta ise silikonu kullanacağımız yeri iyice düşünmek. Örneğin genelde robotumuzu oluşturan devrelerin alt kısımlarına silikon yapıştırılarak ,devre sağlamlaştırılmaya çalışılır. Bu işlem yapıldıktan sonra eğer devrede herhangi bir sorun olursa silikonu sökmek zor olacaktır. Bu nedenle önceden iki kere düşünmek gerekmektedir.

 

5-)Pertinaks: Robotumuzun devrelerini yaparken kullandığımız delikli zemindir .Plastikten yapılan pertinaksların bir yüzü bakır kaplıdır. Devre elemanları diğer yüzeye yerleştirilir ve bakır yüzeyde lehimleme işlemi gerçekleştirilir. Eğer tersini gerçekleştirilirse petinaksımız yanar.

 

 

 

 

6-)Deney Tablası (BREADBOARD): Plastikten yapılmış olan bu alette deliklerin içerisinde delikleri birbirine bağlayan pek çok metal parça bulunmaktadır.Bu parçalar aracılığıyla devreye sokulan teller birbirine bağlanır. Ortadaki derin çizginin altında ve üstünde bulunan beşli delikler yatay olarak birbirine bağlıdır. En üstteki ikili deliklerde ikili şekilde birbirine bağlıdır.Bağlı olan deliklerin hepsi (+) ya da hepsi(-) Olarak belirlenir. Robotu yapanlara kalan tek şey devre elemanlarını bu deliklere doğru şekilde yerleştirmektir. Böylece lehim gibi sıkıntılı bir işten kurtulmuş olunur. Breadboard lar genelde deneme amaçlı kullanılır yani normal bir devre değildir.

 

 

 

 

7-) Matkap: Delme işlemini yerine getiren aletlerdir.Çeşitli kalınlıkta olan uçlarıyla çok sert yüzeylerin bile delinmesi matkaplarla çok kolay olmaktadır

 

 

 

 

 

8-)TORNAVİDALAR: Robotiğin önemli elemanlarından biri de tornavidalardır.Vidaları sıkıştırırken sağ olsunlar bize çok yardımcı olurlar. Uçlarına göre isimler alırlar.Düz uçlu,yıldız uçlu,kare uçlu gibi çeşitleri vardır .Değişik uç ve değişik kalınlıklarıyla her tür vidayı kolayca monte edebilir ya da sökebiliriz.

9-)Lehim Pastası: Lehimlemeyi daha kolay yapmamızı sağlar .Havyanın ucuna birazcık aldıktan sonra lehimleme işlemi daha kolay yapılır.

 

 

 

 

10-)GÜÇ KAYNAKLARI: Güç kaynakları da yine robotiğin vazgeçilmezlerindendir. Robotumuzu yaparken devrelerimizi kontrol etmek için bir enerji kaynağına ihtiyacımız vardır. Amatör robotçular bu enerjiyi evde piller veya diğer enerji aracılığıyla yaparlar ;ancak geliştikçe de görülecektir ki bize zaman zaman fazla enerji gerekecektir.Bu enerjiyi de bir pil aracılığıyla karşılamamız güçtür..İşte tam da bu anda ve istediğimiz değerde enerji elde etmemiz mümkündür . Devrelerimizi bu enerji ile test edebiliriz.Yine dikkat edilmesi gereken bir nokta elde etmek istediğimiz değeri seçerken dikkatli olmayız .Gereğinden fazla enerji vermemiz devredeki elemanların yanmasına yol açar.

11-)KABLOLAR:Robotumuz için yaptığımız devrelerimizi birbirine ya da motorumuzu devrelerimize bağlarken kablodan yararlanırız .Değişik renk ve kalınlıkta kablolar mevcuttur.Genelde bir devre içinde karmaşık bir yere veya uzunca bir lehim yolu yapmamız gerektiğinde tek telli kablolar kullanılır ;ancak çok da sağlam oldukları söylenemez.Bunun dışındaki yerlerde ise çok telli kablolar kullanmak daha sağlıktır. Örneğin resimde de breadbordda pek çok yerde kablolardan yararlanılmıştır.

12-)Mandal İşkence: Bulunduğu yere iyice sıkışmış malzemeleri çekip çıkarmak ya da küçük malzemeleri sıkıştırmak için kullanılırlar.Aynı zaman da bazı malzemeleri bir yere yapıştırırken elimizle sıkmak yerine mandal işkence ile gerçek anlamda malzemelere işkence uygulayarak onların yapışmasını sağlayabilirz.

13-)Kontrol Kalemi: Kontrol kalemleri bir devrede enerji olup olmadığını veya kaçak olup olmadığını kontrol etmeye yarar.Bu işlem yapılırken kontrol kalemleri dik tutulmalıdırlar.Eğik tutulması sonucu kısa devre oluşumları söz konusu olabilir.Ayrıca kontrol kalemlerinin uçları oldukça hassas olduğu için tornavida yerine kullanılması doğru değildir.

14-)Maket Bıçağı: Oldukça keskin ucu sayesinde her türlü kesme işlemi kolaca yapılır,ayrıca uç kısmı köreldiği zaman kırılabilme özelliğinden yararlanılır.Sadece kesme değil bir devrede kısa devre olmaması gereken yerler arasında yanlışlıkla lehim yaparsanız bunu maket bıçağı ile kazıyabilirsiniz ve devrenizi kurtarmış olursunuz

Nur Aksoy // Haziran 2008

 

0 Yorum

Kimliğiniz ile giriş yapın

veya    

Ayrıntılarınızı unuttunuz mu?

Create Account