Röleli Motor Sürücüler – Robots101

Röleli motor kontrol devresi

Röleli motor sürücülerin yapılması gayet kolaydır. Bir kaç yıl önce robot eğitimi vermek için hazırladığım ve bugün robots101 ‘de bu çalışmamı paylaşma vaktimin geldiğini gösteren bir mail aldım ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Piyasa bir çok yarı iletken entegre motor sürücüler bulunmakta ancak önce  motor yön kontrolü hız kontrolü gibi konularda temel bilgilerimizin olmasını sağlayacak ve aynı zamanda yüksek akımlı ve hız kontrolü istemeyen motorlarımızda yön kontrolü yapacak röleli motor sürücülerin temelleri ile başlıyorum.

Röleli motor sürücü

Röleli tek yön kontrolde devre şemasında da görüldüğü gibi tek kontaklı bir röle yeterlidir. Rölenin çalıştığını görsel olarakta görmek için röleye paralel bir led bağlanmıştır. Burada rölenin 12 volt’luk olmasına gerek yok, motor 12 volt’ta röle 5 voltta çalışabilir. İstenirse tam terside yapılabilir.

Röleli iki yön motor kontrol devresinde ise motor sürekli bir yöne dönmektedir. Motoru ya sağa ya da sola dönmesini sağlarsınız ve durduramazsınız. Bu yüzden röle ile yön kontrolü yapılacaksa 2 adet röle kullanılmalıdır.

Durdurmalı ve yön kontrollü motor sürücünün çalışma prensibi çok basittir. İki yönlü motor kontrol devresinde motorların + besleme ucunun arasına bir röle konularak motorun beslemesi kesilerek motor durdurulur. Tek kontaklı röle aktif edilir ve çift kontaklı röle ile yön kontrolü sağlanır. Ancak gerilim kesildiğinde motor hızının verdiği atalet ile bir süre daha döner. Frenleme yapması isteniyorsa iki adet çift kontaklı röle kullanılmalı.

Girişlerden herhangi biri 1 ise motor bir yöne döner, tersi durumda diğer yöne döner. Girişlerden ikiside 0 ise motorun iki ucunada şase gideceği için motor frenlenmiş olur. ikisininde 1 olma durumunda motorlar fren yapar ancak frenleme için 0 kullanılması önerilir.

11 Yorum
 1. Profile photo of Engin YILMAZ
  Engin YILMAZ 6 sene önce

  Eline sağlık Çok güzel paylaşım teşekkürler. heleki benim için :)
  Bendeki mevcut devreyi deneme fırsatı işten güçten henüz yakalayamadım.
  Bu makaledekinide bir denemek isterim. daha ekonomik :)

 2. Profile photo of kucuk mucit
  kucuk mucit 5 sene önce

  alttaki fotoğraflar gözükmüyor… rica etsem yeniler misiniz..

 3. Profile photo of kucuk mucit
  kucuk mucit 5 sene önce

  ortadaki fotograf yine yüklenmemiş.. ilgine tesekkurler

 4. Profile photo of muti kaplan
  muti kaplan 5 sene önce

  Emrah abicim yapacağım sumo robotumda güçlü motorlar sürmem gerekiyor ve pwm’de kullanmam için bir H-Bridge tasarlayacağım. Yardımcı olabilirmisiniz. En az 3A güçlü ve daha önce kullanılmış bir H-Bridge açık şeması.?

 5. Profile photo of muti kaplan
  muti kaplan 5 sene önce

  http://emrahbudak.com/indir/cizgi_izleyen_robot_emrahbudak.com.pdf buradaki mosfet sürücüler Imax değiri tam olarak nedir acaba.

  • Profile photo of Emrah BUDAK Yazar
   Emrah BUDAK 5 sene önce

   Orada gördüğüm h-bridge mosfet bağlantısı teorik bir bağlantı. Uygulamada ısınmaya hatta eğer çakma mosfetse yanmasına neden olur. Bu dökümanın en altında l6203 motor sürücü var. 5 amperlik ani akımlara dayanabiliyor. Bu işini görebilir. Hatta robotik alışveriş sitemde de satıyorum bu sürücüyü.

  • Profile photo of Emrah BUDAK Yazar
   Emrah BUDAK 5 sene önce

   Ama illaki mosfet kullanacam diyorsan ir2110 ir2184 gibi mosfet sürücüleri bi araştır derim.

   • Profile photo of muti kaplan
    muti kaplan 5 sene önce

    Teşekürler abicim. Yaptığım devrede diyot bağlantısından şüpheleniyordum galiba düzeldi. Ama ben işimi sağlama alayım yinede az evvel edükkan daki L6203 sürücünüze göz atıyordum. aslında fena olmaz.

 6. Profile photo of abidin k.
  abidin k. 4 sene önce

  hocam bu kullandıgımız role 5v luk role mi

Kimliğiniz ile giriş yapın

veya    

Ayrıntılarınızı unuttunuz mu?

Create Account