SYMET – Küçük Organizma Robotlar

symet-robot-organizma

Symet Organizma Robotlar

2004 Yılında yaptığım ilk projeler… Zaman hızlı geçmiş..:) Bu tür Symet Robotlar (aslında robot kelimesi pek doğru değil) o zamanlarda çok modaydı.. Yazıda bu projeyle ilgili devre şeması ve bilgiler bulabilirsiniz.Yazı 2004’de robbot.org sitemde yazılmıştır.
 

Aşağıda devresini gördüğünüz basit bir Beam organizma devresi. İlk www.solarbotics.net sitesinde görmüştüm. Devreyi yaptım ve çalışıyor güneş enerjisini kullanarak küçük atımlarla ilerliyor organizmamız. Işığı kullanmak için bir tetikleme devresi kullanıyor akım kondansatörlerde depolanıyor.

Devreye 4 adet kondansatör bağlanmıştır. Kondansatörleri resimde görüldüğü gibi 4 tarafa lehimledim bu önemli çünkü organizma bir engele çarptığında dengesini değiştirip diğer tarafa yöneltiyor. Motorun yüksek verimli olması daha kolay çalışmasını sağlar 
Fled flaşör led’dir ve yarıiletkenden yapıldığı için ışıktan etkilenip çalışmasını durdurabilir bu sebeple Fled’i ışıktan izole etmelisiniz. En iyi yöntem ısıyla daralan makaronu Led’e sarıp daraltmak. Bu şekilde FDled’e ışık gelmiyor.

Yüksek Verimli Motor?

Yüksek verimli Motor (HE) demek motorun daha düşük akımlarla daha iyi bir çalışması demektir. Bunun için daha çok sarım kullanır sürtünme minimuma indirilir. Bu motorlara, walkmanlerde kullanılan motorlar örnektir.

Bir walkman motoruyla yapılmış Symet “TOBO”
Sonuç:
Sonuç yok :) Bu symetleri yapmak çok basit çalışmalarını izlemek eğlenceli, 3 tane symet yaptım güzel güzel zıplıyor hareket ediyorlar… :) 2 symet birleştirilerek bir ışık takipçisi yapmak…Mümkün..;)

Fırat Dede // 2004 

0 Yorum

Kimliğiniz ile giriş yapın

veya    

Ayrıntılarınızı unuttunuz mu?

Create Account