Viyana robot challenge ‘daydık

viyana

Viyana! dedikleri kadar varmış.

Uçaktan indiğimiz andan uçağa bindiğimiz ana kadar bizi kendine aşık etmeyi başardı viyana. çok farklı bir şehir. kesinlikle görülmesi gezilmesi gereken bir yer.  tarih, müzik, farklı kültürlerin tam bir harmanı. öyle ki her milletten insanı her yerde görebiliyorsunuz. gitmeden önce biraz araştırma yapmıştım. herkes çok güzel çok güzel diyordu, bu kadar olacağını tahmin edememişim :)

Okuduğum yazının birinde her sokağın ya başında ya da sonunda bir tarihi bina görürsün yazıyordu. haklılar! Hatta iki ucunda bile var :)

şehirden bir görünüm

normal! bir bina

Şehirdeyken Avrupa’da olduğunuzu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. insanları aşırı derecede kuralcı, ve temiz. öyle ki yollarda hiç araba olmamasına rağmen 2-3 dk kırmızı ışıkta bekleyen insanlar var. veya tam tersi trafik ışığı olmayan yerlerde yaya geçidinden geçmeye kaltığınızda bütün arabalar durup yol veriyor. tarih ve modernlik iç içe geçmiş bir şehir viyana.

En çok şaşırdığım şeylerden biri şuydu. burda bir mercedes e220 sahibi görüyorsak biliyoruz ki bu insan zengin. ama orada neredeyse bütün taksiler e220! artık siz düşünün :)

bir kaç tane viyana resmi ekledim beğendiklerimden :)

 

 

 

 

 

 

oralarda bir müze

heryerde tramvay hattı vardı

heryerde böyle şirin arabalar vardı

 

plakası hoşumuza gitmişti :)

gel gelelim yarışmaya. robot challenge dünyanın en büyük robot organizasyonları arasında sayılıyor. her sene 22 den fazla ülkeden yarışmacılar gelip robotlarını yarıştırarak eğleniyor. bizde bu sene katılalım dedik ve çok! yoğun uğraşlar sonunda yarışmaya gittik. gitmemiz hem çalışmalarımız hem de bürokratik nedenlerden dolayı bizi çok yordu. ama  geri  döndüğümüzde baktık ki gerçekten değmiş :)

Uyumak için her yeri değerlendirdik :)

yarışma alanı öyle zannediyoruz ki eskiden kilise olup daha sonra restore edilmiş bir binaydı. (tam anlayamadık) kullanım açısından yarışmaya çok uygundu. birinci katında çalışmalarımızı yapabilmemiz için masalar ve pistler vardı. ikinci katında ise yarışma pistleri ve sahne vardı. in çık çok yorulduk ama güzeldi :)

Yarışma alanı

Çizgi izleyen pisti

çizgi izleyen pistii

her zaman bir sorun çıkar zaten!

       biz oraya 4 mini sumo 3 çizgi izleyen ve bir mikro sumoyla gittik.

       ne yazık ki çizgi izleyenlerimizden birisini yetiştiremedik. diğer iki çizgi izleyenlerde aslında Türkiye’de derece yapmış olan robotlar olmalarına rağmen orada sensorlerinden kaynaklanan sorunlardan dolayı büyük başarı elde edemediler. bir tanesi en başta, diğeri ilk sekizde elendi.

      mini sumolarımızın hepsi gruplardan çıkmayı başardı. ikinci gruplardan sadece biri çıkabilmeyi başardı ama oda ilk sekizde elendi :(

      mikro sumo robotumuz ne kadar şirin olursa olsun gruptan çıkmayı başaramadı.

      viyana bizim için gerçekten çok önemli bir tecrübe oldu. burada gördüklerimizi robotlarımıza uygulayıp, daha güzel robotlar yapıp eğlenmeye devam edeceğiz :) aşağıda mini sumolarımızdan oluşan küçük bir video var. iyi seyirler. (tabiki yendiklerimizi koydum!)

yarışmadan sonra bina önündeyiz

0 Yorum

Kimliğiniz ile giriş yapın

veya    

Ayrıntılarınızı unuttunuz mu?

Create Account