Yangın Söndüren Robot Projeleri – Zile EML

yangin-sonduren-robot

YANGIN SÖNDÜREN ROBOT

Robotun genel amacı  labirent,içindeki odalarda bulunan mumları algılayarak onları üfleyerek söndürmektir. İTÜRO’da 2007’den beri yer alan bir robot kategorisidir. Labirent içinde manerva kabileyeti yüksek olması gereklidir. Robotlar, odaların girişindeki beyaz çizgileri algılayarak da mumları söndürebilirler. Mum alevini algılatmak için ultraviyole(uv) sensörler kullanılır. Piyasada bol miktarda ultraviyole (uv) sensör bulunmaktadır, kalitelileri pahalı fakat ucuzları da işinizi görecektir.  http://www.scitec.uk.com/uvphotodiodes/ UV  sensörler hakkında bilgiye ulaşabileceğiniz bir adres. Labirent için de manerva kabiliyetinin olması için robota mesafe sönsörleri kullanılması önerilir. Kendi projelerimizde sharp sensörleri kullanışmıştır. Ultrasonik sensör de kullanılabilir. Üç sensör yeterli olacaktır. Aşağıdaki videoyu izleyiniz.

 

Sharp mesafe sönsöründen gelen analog bilgi;  Pic içinde bulunan  analog dijital çeviriciler (ADC) kullanılarak yapılabileceği gibi TLC274 ile de çevrilebilir.   Eğer uv sensör kullanmazsanız oda girişlerindeki beyaz çizgileri algılamak için CNY70 veya benzeri bir sensör kullanabilirsiniz. (Oda girişlerinde beyaz bant ile hat çekilmiştir) CNY 70 sensörü kızılötesi (IR) ışık yayan ve bu ışığı geri alıp alamamasına göre analog çıkış veren ve önünde yansıtıcı (beyaz) bir yüzey olup olmadığına karar vermemize yarayan bir algılayıcıdır. Çalışma mantığı ışığın yansıması esasına dayanır.Eğer CNY70’den gönderilen ışık beyaz bir yüzeye çarpıp geri dönerse sensörün out bacağından 0V (lojik 0) gönderilir.Eğer önünde siyah bir yüzey varsa ışık soğurulur ve geri yansımaz, bu durumda sensör out bacağına 5V (lojik 1) gönderilir.

Bunu sensörün içerisindeki transistör sağlar, ısık yansırsa yani sensör beyaz görürse transistorün base kısmına yüksek akım gelir ve emiteri toprağa bağlı olduğu için kolektördeki akım toprağa akar ve çıkış ayağındaki potansiyel sıfırlanır. Siyah gördüğünde ise transistör devreye girmez ve aşağıda gösterilen bağlantı sekline göre yaklasık olarak 5 volt olarak kalır. Eğer Pic ile analog dijital çevirici yapacaksanız Pic16f877 işinizi görecektir üzerinde 8 bacağında anolog dijital çevirici mevcuttur.

3 Yorum
 1. Profile photo of Volkan Demircan
  Volkan Demircan 5 sene önce

  Merhaba, mumu algılamak için kullandığınız sensörün markası ve modeli nedir acaba?

 2. Profile photo of muti kaplan
  muti kaplan 5 sene önce

  http://www.robotiksistem.com/ldrlght.gif yani http://www.robotiksistem.com/isik_izleyen_robot_sensorleri_1b.jpg
  gibi bir devre işimizi görürmü ışığı algılamamız için? Siz ne kullanıdınız sensör olarak mum ışığını görmek için .?

 3. Profile photo of kadir kutluer
  kadir kutluer 5 sene önce

  AYNI OKULDAN MEZUN ÖLAN BİRİ OLARAK DUYGULANDIM. HOCALARIMIZI KATKILARINDAN VE ARGE YE VERDİKLERİ ÖNEMDEN DOLAYI TEBRIK EDERİM. ÖĞRENCİ ARKADAŞLARA BASARILAR DİLERİM…SELAMLAR

Kimliğiniz ile giriş yapın

veya    

Ayrıntılarınızı unuttunuz mu?

Create Account